روش‌های مهاجرت به اروپا و ارزیابی بهترین روش‌ها در سال ۲۰۲۰

رشد و توسعه جوامع بشری در تمام حوزه‌ها، اکثر کشورها را بر آن داشته است تا مرزهای خود را با رعایت قوانین و مقررات داخلی کشور به‌سوی مهاجران خارجی باز کنند. مهاجرت به کشورهای خارجی یکی از متداول‌ترین روش‌ها برای زندگی در یک کشور دیگر است. البته در حاصل حاضر بسیاری از مردم جهان تمایل دارند برای ارتقای سطح زندگی و یا تحصیلات و کسب‌وکار خود به یکی از کشورهای خارجی سفر کنند. کشورهای زیادی در لیست کشورهای مهاجرپذیر جهان قرارگرفته‌اند و در همین راستا، آمار قابل‌توجهی را نیز به خود اختصاص داده‌اند.
در سطح جهان، ۲۳۰ میلیون مهاجر وجود دارد که این جمعیت حدود ۳ درصد جمعیت جهان را تشکیل داده‌اند. این ارقام در سال گذشته تغییری نداشته است چراکه جمعیت جهان در همین راستا افزایش پیداکرده است. تعداد کشورهای مهاجرپذیر از اوایل دهه ۱۹۰۰ از ۵۰ کشور به بیش از ۲۰۰ کشور افزایش پیداکرده است. این عوامل نشان‌دهنده این است که مرزهای بیشتری برای پذیرش مهاجرین گشوده شده است.

مرحله اول :

تفاوت ویزا، اقامت و تابعیت را در مهاجرت بدانید

ویزا: تفاوت هرگونه ویزایی برای مهاجرت (توریستی، تحصیلی، کاری و…) با داشتن اقامت یک کشور بدین گونه می‌باشد: ویزا برای انجام کاری خاص و در مدت‌زمانی خاص صادر می‌گردد. در طول این دوره شما تقریباً هیچ‌کدام از حقوق شهروندان آن کشور را ندارید. مثلاً اگر ویزای کاری بگیرید پس از پایان مدت ویزا باید به کشور خود بازگردید حتی اگر اقدام به تمدید ویزای خود کنید، دولت آن کشور موظف نیست ویزای شمارا تمدید کند.در همین مثال وقتی شما در حال سکونت در آن کشور هستید معمولاً (بستگی به نوع ویزا و کشور مقصد دارد) نمی‌توانید حساب بانکی داشته باشید یا حتی برای خود یک ماشین یا خانه بخرید.

اقامت: درواقع با داشتن اقامت هر کشور که دو نوع موقت و دائم است شما با شهروندان عادی آن کشور هیچ فرقی ازلحاظ شهروندی و حقوق اجتماعی ندارید. تنها تفاوت‌های داشتن اقامت با گذرنامه ،در چند مورد است: نداشتن حق رأی، نداشتن حقوق بی‌کاری و همچنین نداشتن مزایای گذرنامه آن کشور.

تابعیت: تقریبا داشتن تابعیت یک کشور به معنی داشتن گذر نامه آن کشور است . با داشتن تابعیت هر کشوری تمامی محدودیت هایی که در بند بالا ذکر شد را نیز نخواهید داشت.

جمع بندی: اخذ ویزا معمولاً هزینه کمتری دارد و شانس دریافت آن بستگی زیادی به صلاحیت‌های فردی متقاضی (تحصیلات، سن، سابقه کار، سطح زبان و…) دارد. اخذ ویزا مناسب ترین راهکار برای افراد واجد شرایط می‌باشد. اما افرادی که به دنبال روش‌های مطمئن تر با شانس قبولی بالاتری هستند، بهتر است به دنبال روش‌هایی باشند که از ابتدا به آنها اقامت اعطا شود.در مرحله بعد خواهیم گفت که چه روش‌هایی در دسته ویزا و چه روش‌هایی در دسته اقامت هستند

مرحله دوم :

شناخت انواع روش‌های مهاجرت

در این مرحله خواهید دانست که چه روش‌هایی برای مهاجرت به اروپا وجود دارند و این روش‌ها هر کدام از چه نوعی هستند (ویزایی یا اقامتی). در اینجا ما به توضیح اجمالی هر روش خواهیم پرداخت.

الف) روش‌هایی که به شما از ابتدا، ویزا می‌دهد:

مهاجرت به اروپا، ویزای کارویزای کار در کشورهای حوزه شنگن به افرادی داده می‌شود که حتماً ۴ شرط اصلی را داشته باشند:

  1. حداقل مدرک تحصیلی دانشگاهی
  2. سابقه کاری ترجیحاً با بیمه تأمین اجتماعی (حداقل ۲ سال)
  3. مدرک زبان
  4. دعوت‌نامه کاری معتبر.

بیشترین ویزای کار برای ایرانیان در اروپا به ترتیب در کشورهای آلمان، اتریش، سوئد، فرانسه صادر می‌گردد.

اقامت اروپا، جست و جوی کار

اگر شما تحصیلات، سابقه کار و تسلط به زبان رادارید اما فقط دعوت‌نامه کاری ندارید، امکان درخواست ویزای جستجوی کار را خواهید داشت. این روش معمولاً در کشورهای آلمان و اتریش انجام می‌شود. البته دانمارک نیز چنین ویزایی صادر می‌کند.
ویزای جستجوی کار یا Job seeker یک مجوز اقامت است که به شما اجازه می دهد تا در شش ماه اقامت به دنبال یک شغل باشید. اگر در پایان شش ماه کارفرما پیدا کردید، به شما ویزای کاری یا اجازه کار اعطا می شود و شما مجاز به کار و زندگی در آن کشور خواهید بود. لطفا توجه داشته باشید که داشتن ویزای جستجوی کار به شما این اجازه را نمی دهد تا بلافاصله در آن کشور شروع به کار کنید .این فقط به این معنی است که شما می توانید از کشور بازدید کنید و در طول اقامت خود به دنبال شغلی باشید.

اقامت اروپا، ویزای تحصیل

این روش محبوب‌ترین روش مهاجرت به اروپا در بین جوانان است. تنها کافی است شرط سن، تسلط به زبان و معدل مناسب را داشته باشید تا برای این ویزا واجد شرایط شوید.اخذ ویزای تحصیلی در اروپا راحت‌تر و بسیار ارزان‌تر از آمریکا، استرالیا و کانادا می‌باشد. اگر بدانید چگونه و چه کارهایی باید انجام دهید، شانس شما زیاد خواهد بود. بیشتر متقاضیان ویزای تحصیلی به علت نقص در مدارک رد می‌شوند.

اقامت اروپا، دوره زبان

اگر به دنبال تحصیل در اروپا می‌باشید اما سطح زبان شما بالا نیست می‌توانید در بعضی از کشورهای اروپایی، دوره زبان بگذرانید. این روش یک‌راه سریع و مطمئنی برای ورود به اروپا می‌باشد. پس از اتمام دوره زبان می‌توانید بدون مراجعت به کشور خود، در همان اروپا ویزای خود را به ویزای دیگری (مثلاً تحصیلی) تبدیل کنید. این روش در کشورهای مجارستان و فرانسه بهترین شرایط را در حال حاضر (شرایط ۲۰۲۰) دارد.

ب) روش‌هایی که از ابتدا به شما، اقامت می‌دهند (مناسب خانواده):

روش‌هایی که توسط آن از ابتدا به شما و خانواده‌تان اقامت موقت (شهروندی) داده می‌شود، در دو نوع با سرمایه‌گذاری و بدون سرمایه‌گذاری قرار می‌گیرند. همان‌طور که گفته‌شده اقامت موقت (TRP) پس از ۵ سال به اقامت دائم (PR) تبدیل می‌شود.

این روش‌ها که معمولاً به آن‌ها Golden Visa نیز گفته می‌شود در کشورهای آلمان، یونان، اسپانیا، مجارستان و چند کشور دیگر حوزه شنگن قابل انجام هستند. حداقل سرمایه‌گذاری برای کشور مجارستان است و مبلغ آن ۱۸۰ هزار یورو می‌باشد.

همان‌گونه که از اسم این نوع مهاجرت مشخص است، جهت اقامت از طریق سرمایه‌گذاری می‌بایست در کشور موردنظر اقدام به یک نوع سرمایه‌گذاری مانند خرید ملک، ثبت شرکت، ایجاد کارآفرینی مانند تأسیس کارخانه، خرید سهام یک شرکت و … نمود. لازم به ذکر است که مهاجرت سرمایه‌گذاری دائمی نبوده و مدت معینی دارد (در اکثر کشورها ویزای سرمایه‌گذاری ۵ ساله می‌باشد) و در این بازه فرد نمی‌تواند سودی از سرمایه‌گذاری خود برداشت نماید و تنها درازای سرمایه‌گذاری، اقامت این کشور را دریافت می‌کند البته اقامت در کشور موردنظر در این بازه اجباری نیست و فرد می‌تواند علاوه بر سرمایه‌گذاری خود در آن کشور در کشور دیگری اقامت داشته باشد. پس از پایان بازه معین ویزا سرمایه‌گذاری فرد می‌تواند اقدام به تمدید ویزای خود نماید. حداقل میزان سرمایه‌گذاری در کشورهای ارائه‌دهنده این نوع ویزا یکسان نیست و بسته به قانون آن کشور این نرخ متفاوت است. با مهاجرت سرمایه‌گذاری، فرد می‌تواند به همراه خانواده خود یعنی همسر و فرزندان خود در کشور مدنظر اقامت بگیرند.

این روش که در کشورهایی مانند مجارستان، اسلواکی، لهستان، آلمان و… مرسوم است یکی از بهترین روش‌های مهاجرت به اروپا می‌باشد. لذا هزینه آن پایین بوده و درصد موفقیت آن نیز بالا می‌باشد. در این روش برای شما شرکتی ثبت می‌شود و شما اجازه کار و هرگونه فعالیت تجاری با شرکت خود را خواهید داشت.
مزایای این روش:

  • اخذ اقامت و دریافت حقوق شهروندی کل حوزه شنگن : با داشتن کارت اقامت یک کشور شنگن، شما می‌توانید در تمامی کشورهای عضو حوزه شنگن کار، زندگی یا تحصیل کنید.
  • عدم نیاز به استخدام کارمند در شرکت ثبت‌شده (به‌جز ثبت شرکت در لیتوانی)
  • عدم نیاز به مدرک زبان
  • امکان داشتن انواع حساب‌های بین‌المللی و دریافت Mastercard ،Visacard و سایر کارت‌های اعتباری معتبر
  • خریدوفروش و مالکیت انواع اسناد منقول و غیرمنقول به نام خودتان
  • امکان دریافت ویزای کشورهایی مانند آمریکا، کانادا و استرالیا به پشتوانه داشتن اقامت اروپا

اگر شخصی در کشور خود (مثلاً ایران) درآمد مناسبی (معادل حداقل ۲۵۰۰ یورو) دارد و هم‌اکنون قصد زندگی در یک کشور اروپایی را دارد، ممکن است واجد شرایط اخذ اقامت با روش تمکن مالی (خود حمایتی) قرار بگیرد. درواقع فرد متقاضی و اعضای خانواده وی حق کار و استخدام شدن در آن کشور را ندارند اما از حقوق کامل شهروندی، تحصیل و… برخوردار هستند.

هم‌اکنون (شرایط ۲۰۲۰) این روش به‌صورت یک بخت‌آزمایی درآمده است و معمولاً کشورهای ارائه‌دهنده ویزای تمکن مالی (Wealth Visa) مانند اسپانیا، یونان، اتریش، فرانسه و… به‌سختی این ویزا را صادر می‌کنند.

جمع بندی: در بین روش‌های ذکر شده، برای متقاضیان زیر ۳۰ سال روش‌های تحصیلی، متقاضیان زیر ۴۰ سال ویزای کاری و برای خانواده‌ها روش‌های اقامتی (ثبت شرکت، خرید ملک و…) توصیه می‌گردد.

مشاوره اخذ اقامت اروپا

هم اکنون برای دریافت راهنمایی بیشتر و اخذ مشاوره زندگی و مهاجرت به اروپا با مشاورین ما تماس حاصل نمایید.

۰۲۱-۲۶۴۰۷۰۰۸

۰۲۱-۲۶۴۰۱۲۱۵

فرم ارزیابی اولیه