بررسی کامل شرایط تحصیل مقطع کارشناسی در اسپانیا (آخرین اطلاعات ۲۰۲۰)

اگر به دنبال جامع ترین و به روزترین اطلاعات در مورد شرایط تحصیل مقطع کارشناسی در اسپانیا و دریافت ویزای تحصیلی این کشور هستید، مطالب این مقاله قطعا برای شما مفید خواهد بود.

با مطالعه کامل این مقاله، با شرایط پذیرش مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های اسپانیا، شرایط سنی تحصیل کارشناسی در اسپانیا، مدارک مورد نیاز، فرآیند اخذ ویزای تحصیلی اسپانیا، هزینه تحصیل کارشناسی در اسپانیا و… آشنا خواهید شد

چرا تحصیل کارشناسی در اسپانیا؟

یکی از بهترین کشور‌ها برای تحصیل در مقطع کارشناسی، کشور زیبای اسپانیا است.

برای اینکه شما کشور اسپانیا را جهت تحصیل در مقطع کارشناسی انتخاب کنید، ۵ دلیل کافی است:

 1. امکان ادامه تحصیل در بهترین دانشگاه‌های دنیا با صرف هزینه نسبتا کم
 2. عدم نیاز به ارائه مدرک زبان برای شروع تحصیل
 3. ساده‌تر بودن آزمون ورودی دانشگاه‌های اسپانیا در مقطع کارشناسی، نسبت به دیگر کشورهای طراز اول اروپایی
 4. احتمال بالای قبولی متقاضیان در رشته‌های پزشکی و دندان‌پزشکی نسبت به سایر کشورهای اروپایی
 5. امکان تحصیل در دانشگاه‌های خصوصی اسپانیا، بدون نیاز به آزمون ورودی

برای دریافت پذیرش از دانشگاه‌های اسپانیا در مقطع کارشناسی، شما باید طبق مراحل زیر پیش بروید:

 1. ارائه گواهی پایان دوازده سال تحصیل در دوره دبیرستان
 2. سپری کردن دوره یک ساله آمادگی ورود به آزمون دانشگاه‌ها موسوم به selgetti wiedt
 3. شرکت در آزمون ورودی دانشگاه مورد نظر

نکته مهم: اگر دوره تحصیل شما ۱۱ ساله است یا دانش‌آموز پایه یازدهم هستید، و هنوز سال دوازدهم تحصیل خود را آغاز نکرده‌اید، توصیه ما به شما این است که یک سال پایان تحصیلات خود را در کشور اسپانیا سپری کنید.

برای تحصیل در مقطع کارشناسی در اسپانیا اولویت با متقاضیانی است که سن آن‌ها کمتر از ۲۶ سال باشد. متقاضیانی که کمتر از ۲۲ سال سن دارند از شانس بیشتری برای دریافت ویزا برخوردارند.

برای دریافت ویزای تحصیلی شما به مدارک زیر نیاز دارید:

 • پذیرش از یک کالج آمادگی امتحان ورودی و کالج زبان
 • پاسپورت
 • فرم پرشده درخواست ویزای تحصیلی اسپانیا
 • عکس احراز هویت
 • نامه پذیرش تحصیلی
 • مدارک هویتی
 • مدارک و اسناد مالی
 • بیمه نامه
 • نامه رزو محل سکونت
 • گواهی عدم سو پیشینه
 • گواهی سلامت
 • رزو بلیط
 • نامه‌های محضر در صورت وجود

جهت اخذ ویزای تحصیلی در مقطع کارشناسی پیشنهاد ما این است که طبق مراحل زیر عمل کنید:

 • گام اول: در ابتدا باید از یک کالج آمادگی ورود به دانشگاه و کالج زبان اسپانیایی پذیرش دریافت کنید.
 • گام دوم: با داشتن نامه پذیرش، از سفارت تقاضای وقت مصاحبه کنید.
 • گام سوم: در روز مصاحبه، با ارائه فرم پرشده درخواست ویزا، مدارک تحصیلی، هویتی و مالی خود را تقدیم سفارت اسپانیا در تهران کنید.

همان‌طور که اشاره شد، تحصیل در دوره کارشناسی  در اسپانیا بدون نیاز به ارائه مدرک زبان صورت می‌گیرد.

اما چرا ارائه مدرک زبان الزامی نیست؟

پاسخ به این سوال روشن است، چون شما در گام اول فرآیند اخذ ویزا با ارائه پذیرش از یک مرکز آزمون زبان در اسپانیا، به سفارت اعلام می‌کنید که قصد دارید پیش از ورود به دوره کارشناسی در یک دوره زبان شرکت کنید.

نکته مهم: تسلط بر مکالمه زبان انگلیسی در حدی که بتوانید از عهده گفتگو با افسر سفارت برآیید، الزامی است.

اسپانیا یکی از بزرگترین کشورهای اروپایی است که تعداد زیادی دانشگاه در شهرهای مختلف آن مشغول به فعالیت‌اند. پس نگران نباشید، مسلماً رشته مورد علاقه شما در دانشگاه‌های اسپانیا وجود دارد. بنابراین می‌توانید در تمامی رشته‌های تحصیلی مورد علاقه خود در این دانشگاه‌ها تحصیل کنید.

هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی اسپانیا در مقطع کارشناسی سالیانه ۲۵۰۰ یورو، و در دانشگاه‌های خصوصی معمولاً بیش از ۵۰۰۰ یورو در سال است که این رقم بسته به رشته تحصیلی و دانشگاه می‌تواند متغیر باشد.

خیر. امکان بورسیه در مقطع کارشناسی در کشور اسپانیا وجود ندارد. ولی اگر شما به دنبال بورسیه تحصیلی هستید باید بگوییم که می‌توانید شانس خود را در مقطع دکتری امتحان کنید. چون امکان دریافت بورسیه در کشور اسپانیا فقط در مقطع دکتری وجود دارد.

هزینه زندگی در اسپانیا برای دانشجویان مقطع کارشناسی بسته به اینکه در چه شهری و با چه شیوه‌ایی بخواهند زندگی کنند متفاوت است. به طور میانگین، یک دانشجو با صرف هزینه ۶۰۰ تا ۷۰۰ یورو در ماه می‌تواند یک زندگی متوسط در یکی از شهرهای بزرگ اسپانیا را تجربه کند. این هزینه در شهرهای کوچک می‌تواند ۲۰۰ تا ۳۰۰ یورو کمتر باشد.

طول دوره تحصیل  مقطع کارشناسی در اسپانیا بین سه تا چهار سال است. البته برای رشته‌های علوم پایه و علوم انسانی این مدت زمان در نظر گرفته می‌شود. اگر شما خواهان تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندان‌پزشکی هستید، مدت بیشتری را برای تحصیل در نظر بگیرید.

دانشگاه‌های اسپانیا مانند اکثر دانشگاه‌های اروپایی معمولاً در دو ماه سپتامبر و فوریه ترم جدید تحصیلی خود را آغاز می‌کنند.

دانشجویان مقطع کارشناسی در اسپانیا معمولاً با پرداخت حق بیمه که ماهانه در حدود ۳۰ تا ۵۰ یورو است می‌توانند از خدمات درمانی کشور اسپانیا بهره مند شوند. این خدمات در یکی از بالاترین استاندارهای بهداشتی ودرمانی در سطح اروپا به شما ارائه می‌شود.

اگر شما دانشجوی مقطع کارشناسی در اسپانیا باشید باید بگوییم، که شرایط کار برایتان وجود دارد. شما در حین تحصیل مجاز به ۲۰ ساعت کار در هفته هستید. که این کارها اغلب به صورت پاره وقت و در محیط دانشگاهی می‌تواند باشد. مانند کار درانتشارات، سایت و کتابخانه.

خیر. متأسفانه طبق قوانین اسپانیا امکان دریافت ویزای همراه برای دانشجویان مقطع لیسانس در اسپانیا وجود ندارد.

پس از اتمام تحصیل کارشناسی، دانشجویان می‌توانند به تحصیلات خود ادامه دهند یا نسبت به استخدام یا ثبت شرکت و یا سایر روش‌های اقامتی جهت تمدید اقامت خود اقدام کنند.

باید بدانید که دانشجویان در تمامی مقاطع تحصیلی دراسپانیا بعد از اتمام تحصیلات خود، یک سال زمان دارند تا نسبت به یافتن کار مناسب در این کشور اقدام نمایند.

هم اکنون برای دریافت راهنمایی بیشتر و اخذ مشاوره زندگی و مهاجرت به اروپا با مشاورین ما تماس حاصل نمایید.

فرم ارزیابی اولیه